Warszawskie Targi Fantastyki | logo

od fanów dla fanów

Warszawskie Targi Fantastyki  na Facebook
Warszawskie Targi Fantastyki na YouTube
Warszawskie Targi Fantastyki na Instagram
Jacek Inglot (pisarz)
07 września 2022

Jacek Inglot 

Inglot Jacek

Polski pisarz science fiction i nie tylko, ur. 1962. Ukończył Liceum Ogólnokształcące Nr 1 we Wrocławiu i filologię polską na UWr. Po studiach pracował jako nauczyciel, później jako redaktor, mieszka i tworzy we Wrocławiu.

Debiutował opowiadaniem „Dira necessitas” („Feniks” 2'1986). Autor powieści „Inquisitor” (1996, wznowionej w 2006 jako „Inquisitor. Zemsta Azteków” oraz w 2022 jako „Inquisitor. Zemsta Tezcatlipoki”) i „Quietus” (1997, wydanie rozszerzone 2011), obie nominowane do Nagrody im. Janusza A. Zajdla, oraz zbioru opowiadań „Bohaterowie do wynajęcia” (2004, wspólnie z Andrzejem Drzewińskim). W 2009 roku wydał baśń fantasy dla dzieci „Eri i smok” (wznowienie 2018), oraz jej kontynuację „Eri czarodziejka” (2019) i „Eri w Mrocznych Górach” (2021). W 2015 roku ukazał się zbiór autorskich opowiadań pt. „Sodomion”, a w 2016 powieść-dyptyk „Polska 2.0”, ukazująca alternatywne wizje Polski przyszłości (Srebrne Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego). W 2018 roku zdobył pierwsze miejsce w konkursie #Wolność - czytaj dalej, w kategorii powieść historyczna dla dzieci i młodzieży w wieku 15-18 lat, za utwór „Operacja Komendant. Misja w czasie” (powieść ukazała  się w roku 2019).

Od połowy lat 80. publikuje również opowiadania, w sumie napisał ich ok. 30, szczególnie zasłynął tekstami będącymi satyrą na polski fandom fantastyczny, takimi jak „Science and Fiction, Inc.”, „Las liberte” i „Brzózka i mistrzowie”.

Przez wiele lat był czynnym krytykiem na łamach „Fantastyki” i „Nowej Fantastyki”, publikując liczne recenzje i artykuły (ich zbiór pt. „Atostopem przez fantastykę” ukazał się w 2022 roku). Opowiadania i teksty publicystyczne zamieszczał także w „Fenixie”, „Sfinksie” oraz „Playboyu”.

Inglot pisuje też prozę niefantastyczną. Jego pierwszą powieścią o tematyce współczesnej jest „Porwanie sabinek” (2008), w 2012 roku ukazał się „Wypędzony”, książka opowiadająca o Wrocławiu w 1945 roku (nominacja do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus – półfinał). Nie ogranicza się do jednej konwencji literackiej. Pisze zarówno hard SF, jak i fantasy, horror czy historię alternatywną, dobrze sobie radzi również w mainstreamie, tworząc powieści sensacyjne i historyczne, przydarzyła mu się też sztuka teatralna „Długi dzień w Tokio” oraz słuchowisko „Noc pod Radzyminem”.

Maciej Parowski w swojej książce-leksykonie autorów „Wasz cyrk, moje małpy” napisał o Inglocie: Jego twórczość literacką charakteryzuje pewne rozdarcie. Kibicuje Inglot kulturze wysokiej; nie cierpi amerykanizacji, tandety, upadku gustów zbiorowych, a w latach 80. był kojarzony z grupą literacką Kareta Wrocławski, preferującą prostą rozrywkę. Pasjonuje go ścieranie się humanistycznych impulsów, ale ciągnie ku pulpie. W wyniku tego rozdarcia wraca w jego prozie figura diabła-kusiciela i  fluktuuje charakter kulturowych proroctw (od pesymizmu do nadziei).

Pozostali Fantastycznych Gości:

Sinolożka, antropolożka kultury, pisarka, poniekąd mediatorka kulturowa.  Mieszkała w Pekinie i na Tajwanie, a skończyła w mediolańskim Chinatown. Miłośniczka legend miejskich, ciekawie brzmiących języków i
Rocznik 1981, chodzący dowód na to, że znaki zodiaku to bajka jak każda inna (ponoć zodiakalna panna). Wyznaje zasadę, że nie ma rzeczy niemożliwych, tylko
Urodziła się tak dawno temu, że już nie musi ustępować miejsca w transporcie publicznym. Przeczytała w życiu więcej książek niż ma włosów na całym ciele,

Najbliższa edycja:

10 -11 sierpnia 2024

Centrum Wystawienniczo-Kongresowe AmberExpo

ul. Żaglowa 11
80-560 Gdańsk 

Znajdziesz nasz również:

Warszawskie Targi Fantastyki na Facebook
Warszawskie Targi Fantastyki na Instagram
Warszawskie Targi Fantastyki na YouTube

Zostań Wystawcą

Zostań Helperem

Polityka Prywatności

Regulaminy

Kontakt

Bilety

Copyright © 2024 Targi Fantastyki Sp. z o.o.